Zieleniec

Zieleniec założony został w 1719 r. , dziś należy administracyjnie do uzdrowiska Duszniki Zdrój. Już na początku XIX wieku znany był jako najwyżej położona osada w Prusach. W połowie XIX wieku do Zieleńca zaczęli zaglądać turyści i kuracjusze z Dusznik Zdroju między innymi Quincy Adamus, Fryderyk Chopin, Edyta Stein, jednak największy rozkwit wsi przypadł na XX wiek.
Prekursorem wszystkich miłośników sportów zimowych w Zieleńcu był Heinnch Rubarstech – Orlicki Liczyrzepa, który pod koniec XIX wieku pozostawił w Zieleńcu pierwsze w Sudetach środkowych i wschodnich ślady nart.

Dziś Zieleniec jest największym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach). Jest dzielnicą Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tam specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego. Ze względu na szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza, tutejszy mikroklimat wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób nawet kilka dni przebywających w Zieleńcu. Północne stoki Zieleńca, doskonałe tereny narciarskie oraz duża ilość opadów w okresie zimowym (1300 mm w ciągu roku z czego 40% przypada na okres od listopada do marca) sprawiają, że śnieg leży blisko 160 dni. Zieleniec oferuje 29 wyciągów w tym 6 nowoczesnych kanap. Dla lubiących nocne jazdy przygotowanych jest ok 16km oświetlonych tras na których mozna szusować aż do 21:00. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Wszystkie trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.
Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem najlepiej wziąć sobie jako punkt odniesienia Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mijamy Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) skręcamy z międzynarodówki E67 w lewo do Zieleńca (bardzo dobrze oznaczony skręt). Od tego momentu do Zieleńca mamy ok. 8 km.

 

  • o-zielencu-27-11-18-1-min
  • o-zielencu-27-11-18-2-min
  • o-zielencu-27-11-18-3-min
  • o-zielencu-27-11-18-4-min
  • zieleniec_dawniej_05
  • zieleniec_dawniej_06
  • zieleniec_dawniej_07
  • zieleniec_dawniej_08
Klauzula informacyjna | Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.